O nás

TĚŽKOALTETICKÝ KLUB HELLAS BRNO

Klub byl založen roku 1897. Původně všesportovní subjekt postupně přešel pouze na zápas a vzpírání. Roku 1903 se stal jeho člen Gustav Frištenský Mistrem Evropy v zápase.

Během sta let působení klubu byl několikrát změněn jeho název. K původnímu "Hellas" se opět vrátil až v roce 1992. Sídlí ve vlastních prostorách v areálu ZŠ Horácké náměstí v Řečkovicích. Kvalitní trenéři se systematicky věnují výchově mládeže, senioři bojují v I.lize. Každoročně získává klub desítky medailí z Mistrovství ČR. Pozici stabilně nejlepšího českého volnostylařského klubu potvrzují i dvě bronzové medaile z ME kadetů!
 

ZÁPAS

Patří k nejstarším lidským pohybovým aktivitám, do sportů úplolových s cílem položit soupeře na lopatky. Už ve starověku byl součástí vojenské výchovy a jedním z hlavních olympijských sportů. Roku 1896 byl zápas "řecko-římský" (boj výlučně horní polovinou těla) zařazen na novodobé Olympijské hry v Athénách. Od roku 1904 je do programu OH zařazen i zápas ve volném stylu (povolena aktivita nohou). V 80. letech minulého století byl do světové federace přijat i zápas žen.
 

ZÁPAS VE SVĚTĚ

V mnohých zemích světa je zápas tradičním lidovým sportem. Má dlouholetou tradici v Rusku a bývalých státech SSSR, v posledních letech ale získává velkou oblibu po celém světě.
 

ZÁPAS V ČR

U nás patřil zápas k historicky nejúspěšnějším sportům co do počtu medailí získaných na OH, MS a ME. Už na konci 19. století se zápasilo v mnoha klubech i Sokole. Do začátku 2 světové války patřily turnaje k nejvíce navštěvovaným. Po válce byli nejlepší borci soustředěni do kvalitně zajištěného armádního klubu v Praze. V Brně, mimo krátkého období existence Rudé hvězdy Brno, zůstal jediný zápasnický oddíl - TJ Zbrojovka, zaměřený na volný styl.